Cserepeslemez tetőnél mi a megfelelő dőlésszög?
- 2023. június 27. kedd
- By Admin: seditor
- Comment: 0
Egy új ház építésénél vagy a régi felújításánál a tető kiképzése mindig kulcsfontosságú kérdés. Ha az alapoktól történik az építés, akkor a fokozatos haladási irány miatt elmondható, hogy a fedőelemekre jut többnyire a legkevesebb pénz, mivel addig a költségvetés jelentős része már elfogy. Természetesen ennek nem kell feltétlenül így lennie, ha okosan történik a tervezés, de bárhogyan is legyen, a kiadás mértéke mindig meghatározó. Nem szívesen költ senki sem többet annál, mint amennyire feltétlenül szükség van.
A megszokott kerámia és beton mellett létezik egy olyan alternatíva, ami egyre inkább kezd divatba jönni. Ez a cserepeslemez alkalmazása. A 0,4 – 0,5 milliméter vastagságú hidegen hengerelt acélból készült termék, a hozzá nagyban hasonló trapézlemezekkel ellentétben, kifejezetten a tetőfedésre lett gyártva. A formázásából adódóan tényleg úgy fest, mintha valódi cserepekből állna, de valójában 1 négyzetméteres nagyságú panelekről van szó, így sokkal egyszerűbben kezelhetőek.
A használatuk révén a tető masszívabbá, egységesebbé válik, így jobban ellenáll a külső környezeti hatásoknak. A felrakásuk egyszerű, de azért hozzáértő kezeket követel, amennyiben cél az évtizedeken át való tartósság. Amire mindenképpen figyelni érdemes, az a megfelelő dőlésszög. Ez is fontos tényező a cserepeslemezek esetében. Minimálisan legalább 13° feletti legyen, ami 15 %-os lejtésnek felel meg. Bár a trapézlemezeknél akár a 6° lejtés is elegendő lehet, a cserepeslemez ennél nagyobb dőlést igényel. Minél nagyobb a lejtés szöge, a víz annál gyorsabban folyik le rajta, így jó esély van az öntisztulásra és a mohaképződés veszélyének elkerülésére.
A színek tetszés szerint választhatóak, sőt, akár méretre vágásra is van lehetőség, ami olyan plusz szolgáltatás, amire megéri lecsapni, mert így nem lesz más teendő, mint felhelyezni a paneleket, ezzel is rövidítve a kivitelezés időtartamát. A költségek egyértelműen kedvezőbbek, mint a hagyományos cserepeknél és mivel a súly összességében a tizede lesz a tetőszerkezetnek, így a szerkezet sem lesz olyannyira leterhelve, ami főként felújításoknál tud előnyös lenni.